Д-р Никола Христович
Управител на консултантска фирма ФИНСИС
Уважаеми земеделски стопани, микро предприемачи и занаятчии от общини в селските райони,
Отворена за прием на проекти до 30 май 2025 г. е и третата процедура от „Ивестиции за неселскостопански дейности в селските райини“- за РАЗВИТИЕ НА УСЛУГИТЕ
В предишна публикация ви прведставихме резюме за отворените процедури по тази схема. Тъй като сроковете са все още актуални, сега ви предлагаме обобщено резюме на трите процедури, съответно за занаяти, за производство и за услуги, както и Списък на занаятите и на допустимите дейности по Кодове на оснвовна икономическа дейнсот по КИД 2008 за процедурите по Производство и услуги.
Процедурите:
- РАЗВИТИЕ НА ЗАНАЯТИ със срок за входиране на проектни предложения до 22 април 2025 г.;
- ПРОИЗВОДСТВО И ПРОДАЖБИ НА НЕСЕЛСКОСТОПАНСКИ ПРОДУКТИ със срок за входиране на проектни предложения до 29 април 2025 г.
- РАЗВИТИЕ НА УСЛУГИТЕ със срок за входиране на проектни предложения до 30 май 2025 г.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ (БФП) по процедурите е за:
1.РАЗВИТИЕ НА ЗАНАЯТИ 3 млн.евро; (Забележка.Тук и по-долу при посочване на сума в евро да се разбира нейната левова разностойност).
2. ПРОИЗВОДСТВО И ПРОДАЖБИ НА НЕСЕЛСКОСТОПАНСКИ ПРОДУКТИ- 46 756 925 евро, вкл. за:
2.1. кандидати земеделски стопани, представляващ 25.66% от общите средства по приема, или общо 12 млн. евро;
2.2. кандидати микропредприятия, които не са земеделски стопани, представляващ 74.34% от общите средства по приема, или общо 34 756 925 евро.
3. РАЗВИТИЕ НА УСЛУГИ- 49 млн. евро, вкл.:
3.1. кандидати земеделски стопани, представляващ приблизително 28.57% от общите средства по приема, или общо 14 млн. евро;
3.2. кандидати микропредприятия, които не са земеделски стопани, представляващ приблизително 71.43% от общите средства по приема, или общо 35 млн. евро.
Финансовата помощ се предоставя при условията на режим „минимална помощ” (de minimis), максималният размер на която за едно и също предприятие не може да надхвърля 300 х.евро за период от три години.
БФП за одобрено заявление за подпомагане е в размер до 50% от общия размер на допустимите за финансиране разходи. Минималният размер на допустимите разходи за едно заявление за подпомагане е 15 000 евро. Максималният размер на допустимите разходи за един кандидат, включително за предприятията, с които помежду си са предприятия партньори и/или свързани предприятия по смисъла на Закона за МСП, за периода на прилагане на интервенцията и за едно заявление за подпомагане е до 400 000 евро.
Одобрените заявления за подпомагане се изпълняват в срок до 24 месеца, а за заявления за подпомагане, включващи разходи за СМР, за които се изисква разрешение за строеж – в срок до 36 месеца. Крайният срок за изпълнение на проектите по процедурите е до 31.12.2028 г
Допустими кандидати по процедурата за развитие на занаятите са физически лица, регистрирани по Закона за занаятите като упражняващи занаят/и след вписване в регистър БУЛСТАТ в селските райони, отговарящи на определението за микропредприятие, имащи постоянен адрес на територията на селски район и представляващи самостоятелно зает занаятчия, съгласно Закона за занаятите.
Допустими кандидати по процедурите за производство и продажби на неселскостопански продукти и за предоставяне на услуги са земеделски стопани и микропредприятия.
Кандидатите като земеделските стопани трябва:
1.1. да са регистрирани като земеделски стопани по Наредба № 3 /1999 г. от най–малко 24 месеца без прекъсване преди кандидатстването за подпомагане и да не са прекратявали своята дейност;
1.2. да са регистрирани като ЕТ или юридически лица по ТЗ или ЗК;
1.3. да имат седалище на територията на селски район, т.е. селска община.
1.4. икономическият размер на земеделското им стопанство да е най-малко 8 х.евро стандартен производствен обем.
Когато кандидатът е новообразуван/о едноличен търговец (ЕТ) или ЕООД и собственикът му е регистриран земеделски стопанин като физическо лице, собственикът трябва да отговаря на изискванията по по-горните т. 1.1, 1.3 и 1.4.
Кандидатите като микропредприятия трябва да са регистрирани като ЕТ или юридически лица по ТЗ или ЗК и да имат седалище в селски район., т.е. могат да бъдат и новорегистрирани.
Допустими дейности по процедурата за развитие на занаятите са подпомагане за инвестиции в неземеделски дейности, които са насочени към развитие на занаяти, съгласно Закона за занаятите (Вж.Приложението), вкл. предоставяне на услуги, свързани с участието на посетители в занаятчийски дейности.
Допустими дейности по процедурата за производство и продажби на неселскостопански продукти са за подпомагане на инвестиции в неземеделски дейности, които се изпълняват изцяло на територията на селските райони и производство на които попада в допустим сектор/раздел/група/клас от Приложение 8 „Допустими сектори по кодове по КИД-2008“. (вж.Приложението).
Допустими дейности за предоставяне на услуги в селските общини са посочени в Приложението „Допустими сектори за усулги по кодове по КИД-2008“.
С оглед избягване припокриването с други програми и фондове, в рамките на Стратегическия план по ОСП не се предоставя подкрепа за Инвестиции в неземеделски дейности за действащи микропредприятия със седалище на територията на селски район и земеделски стопани в селските райони, за кандидати одобрени, за подпомагане по процедурата BG16RFPR001-1.004 „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите”.
ВАЖНО. В рамките на приема не се подпомагат туристически дейности, свързани с изграждане/ремонт/реконструкция на места за настаняване.
Допустими РАЗХОДИ по процедурата за развитие на занаятите са:
1. Разходи за строително монтажни работи (СМР), вкл.: 1.1. реконструкция на сгради и помещения; 1.2. ремонт на сгради и помещения; 1.3. закупуване и инсталиране на инсталации за производство на енергия от ВЕИ за собствено потребление и собствени нужди от фотоволтаични (соларни) системи ФЕЦ; 1.4. закупуване и поставяне на преместваеми обекти.
2. Разходи за материални активи, вкл. чрез финансов лизинг, за: 2.1.закупуване и/или инсталиране на нови машини, съоръжения или оборудване; 2.2. закупуване на специализирани транспортни средства (вкл. за транспортна техника, непредназначена за движение по пътищата); 2.3. битово и офис обзавеждане и техника.
3. Разходи за нематериални активи, вкл. за: 3.1. изработка на клиентски уебсайт; 3.2. изработка на мобилно приложение; 3.3. закупуване на софтуер, пряко свързан с работата на активите по т. 2.1; 3.4. придобиване на лиценз за софтуер.
4. Допустими за подпомагане са и общи разходи, свързани с подпомаганте дейности по трите типа процедури, вкл.: разходи за консултантски услуги, свързани с подготовката и управлението на заявлението за подпомагане, изготвяне на технически и/или работен проект, анализ по т. 1.3 и/или проектни решения за чертежи, схеми, изчисления и указания за изпълнението им от инженер конструктор/електроинженер, свързани с допустимите инвестиционни дейности, строителен надзор, хонорари за архитекти, инженери и консултанти и обследване за енергийна ефективност.
Допустимите РАЗХОДИ по процедурите за производство и продажба на неселскостопански продукти и за предоставяне на услуги се различават от процедурата за развитие на занаятите по това, че при тях не са включени разходи по т.2.3. за битово и офис оборудване и техника, а са включени разходи за ново строителство на сгради и помещения.
ВАЖНО: Проценти и стойности на допустимите и по трите процедури разходи:
Разходи по точки 3.1 до 3.4. могат да са на обща стойност до 5% от разходите по точка 1 и точка 2, но не повече от 10 х.лв.
Разходите по точка 4 не могат да надхвърлят 11% от разходите по т. 1, т. 2 и т.3.
Разходите по точка 4 за консултантски услуги по подготовка и управлението на заявлението за подпомагане не могат да надхвърлят 5.7% от сумата на допустимите разходи по точки 1, 2 и 3, но и да не са повече от 35 000 лева.
Разходите по точка 4 за изготвяне на технически и/или работен проект, включително анализ, закупуване и инсталиране на инсталации за производство на енергия от ВЕИ и/или проектни решения за чертежи, схеми, изчисления и указания за изпълнението им от инженер конструктор/електроинженер, не могат да надхвърлят 3,3% от разходите по точка 1 и точка 2 за проектирания обект.
Разходите по точка 4 за строителен надзор, не могат да надхвърлят общо 1.4% от сумата на допустимите разходи по точка 1 и точка 2 за проектирания обект.
Разходите по точка 4 за хонорари на архитекти, инженери и консултанти, за обследване за енергийна ефективност, свързани с допустимите инвестиционни разходи по заявлението за подпомагане не могат да надхвърлят 2,5% от разходите по точка 1 и точка 2.
Специално по прецедурата за развитие на занаятите разходите по т.2.3 за дълготрайни материални активи, представляващи инвестиции в битово и офис обзавеждане и техника (напр.: телевизори, озвучаване, компютри и периферия, проектори, кафе машини, перални, сушилни, печки и котлони, микровълнови фурни, столове, канапета, дивани, маси, градински и други мебели) са допустими, ако са на обща стойност до 5% от допустимите разходи по т. 1, т. 2.1, т.2.2 и т. 3.
За всеки заявен за финансиране разход, който към датата на подаване на заявлението за подпомагане не е включен в разработен от ДФЗ списък с референтни цени, кандидатът представя най-малко три съпоставими независими оферти, а за разходи, за които има посочени реферетни цени- една независима оферта.
Представляваната от мен консултантска фирма ФИНСИС е готова да ви окаже високоефективни професионални услуги по подготовката, обосновката и управлението на проекти по обсъжданите процедури, както и да извърши безплатно за кандидат-бенефициентите предварително ранкиране на техни проекти.
За контакти с ФИНСИС: м.т.: 0888/619863; 0888/619864; 0887/336753.
е-mail: [email protected]; www.finsys.bg
Пълният пакет документи по този прием може да намерите на адрес: https://seu.dfz.bg/drupal/?q=SPRZSR.