С предложенията за промени в Закона за семейни помощи за деца (ЗСПД) насърчаваме отговорното родителство, съобщи на пресконференция в МТСП вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин. Той представи основните цели в законопроекта, част от които са: недопускане на семейно подпомагане на родителите, които изоставят децата си; повече възможности за изплащане в натура на семейни помощи за отглеждане на деца; засилване на връзката между семейното подпомагане и образованието; подкрепа на тридетния модел и др.
Министър Калфин заяви, че проблемът с непълнолетните родители стои на дневен ред, като той е локализиран в определени области. „Не се заблуждаваме, че с промените в ЗСПД ще решим този феномен, но със сигурност те са необходим инструмент за ограничаването на това явление“, поясни министърът. Директорът на дирекция „Социално включване“ Елена Кременлиева съобщи, че МТСП предлага месечната помощ за отглеждане на дете до завършване на средно образование да се определя от броя на децата в семейството, а не от тяхната поредност. Тя поясни, че най-голяма сума на дете ще се получава от тридетните семейства.
Предлага се и разширено разбиране на понятието семейство. То ще включва не само родителите със сключен граждански брак, но и съвместно живеещите родители, които отглеждат децата си без брак. По този начин ще се постигне равнопоставеност на различните модели на родителско съжителство при отпускането на семейните помощи, включително и при прилагането на доходен тест.
„В законопроекта е предвидено и въвеждането на еднократна финансова помощ при осиновяване на дете“, посочи Кременлиева. Тя допълни, че този вид подкрепа ще се отпуска без доходен тест при национално осиновяване и размерът ще се равнява на еднократната помощ при раждане на първо дете. В предложенията за промени в ЗСПД е предвидено родителите, които изоставят децата си, да възстановят някои от получените еднократни помощи при раждане, ако до навършването на 2-годишна възраст на детето, то бъде настанено за отглеждане извън семейството. Тази санкция ще се прилага само в случаите на настаняване поради насилие в семейството, трайно неполагане на грижи за детето без основателни причини и лишаване от родителски права в особено тежки случаи на опасно за детето поведение на родителя. За засилване на връзката между семейното подпомагане и образованието се предвижда спиране на помощта за 3 поредни месеца или за 6 месеца в рамките на една учебна година, поради нередовно посещение на училище или предучилищна група.
Предвижда се и промяна в критериите за отпускане на еднократната помощ за майките-студенти. Променя се и начина на изплащане - половината от общата сума на стойност 2 880 лева ще се получава при отпускането на помощта, а другата половина при представяне на доказателство за записан следващ семестър или за завършено висше образование, но не по-късно от навършване на 1 г. на детето. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца е публикуван за обществено обсъждане на официалната интернет страница на МТСП: http://www.mlsp.government.bg/bg/ministry/projectact.htm