Малави – възможности за търговия, туризъм и инвестиции


Бизнес семинар „Малави – възможности за търговия, туризъм и инвестиции”се проведе в БТПП на 24.02 2012. Събитието откри председателят на БТПП Цветан Симеонов. „Малави е известна с производството и износа на селскостопански продукти, а България има богат опит в обработването им”, отбеляза той. Според него, богатството на природни ресурси на Малави е нова възможност за българските инвеститори. Посланикът на Малави Н. Пр. проф. д-р Исаак Чикуекуер Ламба направи общ преглед на икономиката и тенденциите в икономическото развитие на страната.

Правителството на африканската страна поставя сред приоритетите си превръщането на Малави от страна, която внася готова продукция от чужбина, в страна производител и износител на чуждестранни пазари. Сред водещите продукти в износа на Малави са: тютюн, чай, захар, кафе, ориз, текстил и текстилни продукти, скъпоценни камъни и бижута, химикали и кожени изделия. Малави е най-големият производител на тютюн Бърлей в света. Малави внася от други страни строителни материали, електроника, индустриални машини и оборудване, лекарства, оборудване за селско стопанство и др. Европейският съюз е добър търговски партньор на Малави, като 40 % от износа на страната е предназначен за ЕС.

Правителството на Малави отчита и напредък през последните десет години при намаляване на бедността с постижения в областта на здравеопазването, минното дело, образованието и транспорта. Безопасността и спокойната вътрешна обстановка обуславят икономическата стабилност на страната, чийто бързи темпове на икономическо развитие я правят подходяща бизнес дестинация. Малави е член на Световната търговска организация, Южноафриканската общност за развитие и на Общия пазар за източна и южна Африка.

Г-жа Фаит Казембе, първи секретар в Посолството на Малави в Берлин, запозна гостите със стимулите за инвеститорите в Малави и с изискванията за регистриране на компания в Малави. По време на семинара г-н Херберт Чихана, първи секретар в Посолството на Малави в Берлин, представи един от най-важните сектори за Малави – туризма. Звездалин Лалов, началник отдел „ Африка” в Министерството на външните работи, направи преглед на дипломатическите отношения между двете страни, датиращи от 1994г. „От 2000 година Африка е най-бързо развиващият се континент, като се очаква се през 2020 година да достигне 150 милиона души средна класа,” подчерта Лалов, като обърна внимание на факта, че по темпове на развитие Малави не изостава от общите за континента тенденции и почти два пъти изпреварва по растеж България.

В дискусията се включиха представители на български фирми, които проявяват интерес към инвестиции в страната. Особено впечатление на представителите на Малави направиха въпросите на г- жа Мария Митева, член на УС на българския консорциум „ KHAN GRANARY”, която изрази инвеститорския интерес на тяхната организация, провокиран от възможностите, които предоставят правителството и географските дадености на тази красива страна.