В Министерството на образованието и науката бяха връчени награди на ученици от паралелки с дуално обучение по професия „Готвач“, участници в конкурса „Аз готвя най-добре“ на Швейцарската образователна група. Учениците писаха есета за ресторанта на мечтите им. Най-добрите от тях бяха заснети на клипове и качени на сайта на проект ДОМИНО.
Първата награда в конкурса взе деветокласничката от Професионалната гимназия „Св. Иван Рилски“ в Перник Десислава Кирилова. Тя ще изкара едноседмичен курс по готварство в Кулинарната академия - Швейцария. Втори се класира бургазлията Костадин Джардов от Професионалната гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“. Той също ще посети Швейцария, където ще е гост на Ден на отворените врати на Швейцарската образователна група. На трето място в конкурса „Аз готвя най-добре“ се класираха Халиме Кралъ от Бургас и Ивета Александрова от Перник. Те получиха от представителя на Швейцарската образователна група за Източна Европа Камий Хосейни книга с рецепти и готварска престилка от музея на прочутия швейцарски майстор-готвач Антон Мозиман.
Новият план-прием предвижда от септември 923 деца от 17 области в страната да се обучават , чрез работа, по 29 професии в 29 професионални гимназии и паралелки. Професията „Приложен програмист“ ще се изучава в дуална форма в Професионалната техническа гимназия „Никола Й. Вапцаров“ във Враца и в Софийската професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов“. Обучение, чрез работа, в различни гимназии в страната ще има по професиите „Електротехник“ със специалности „Електроника“, „Електробзавеждане на производството“ и „Електрически инсталации“, „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“ със специалност „Възобновяеми енергийни източници“ и др.
Три от новите специалности - „Автомобилна мехатроника“, „Промишлена електроника“ и „Мебелно производство“ , по които ще има дуална форма на обучение, са по българо-швейцарския проект ДОМИНО. В рамките на проекта за последните две години са се включили 425 ученици от 16 професионални училища в страната. Участие са взели 62 фирми и предприятия.
Младежите, които се обучават в единадесети и дванадесети клас в дуална форма, ходят по два дни на училище и три на работа. За труда си те получават 90% от минималната работна заплата в страната. Част от фирмите могат да предоставят и стипендии, които са отделно от възнагражденията на учениците.