Повечето от дискутираните този вторник предложения, ще бъдат обсъждани отново обяви на брифинг за медиите, съветникът на министъра на труда и социалната политика Николай Николов. От Асоциацията на индустриалния капитал на България (АИКБ) са предложили осигурителните вноски да се разпределят между осигурителите и осигурените в съотношение 50:50. „Работната група не постигна съгласие по това предложение,каза Николов, европейската практика сочи, че само в Германия, Полша и Кипър вноската е в съотношение 50:50. В останалите държави-членки на ЕС, осигурителната вноска на работодателя е по-голяма.“
Оживена е била дискусията и по второто предложение на АИКБ- Работещите пенсионери, да заплащат 10% данък върху пенсията . „Изтъкна се, че при приемане на това предложение в България трябва да се вземат предвид много фактори и процеси, включително отсъствието на необлагаем минимум на пенсиите, както и фактът, че голяма част от пенсионерите са на минимална пенсия за осигурителен стаж и възраст. Реши се да се направи отделно заседание на работната група по темата и този въпрос да се коментира отново.“, каза Николай Николов.
Не е постигнато съгласие и по третото предложение на АИКБ - при забава от страна на НАП превеждането на средствата за ДЗПО към универсалните пенсионни фондове, да се начислява и заплаща на осигурените лица законната лихва върху забавените суми.„Основният аргумент, изтъкнат на заседанието беше, че средният осигурителен доход е резултативна статистическа величина, която зависи от други показатели.“ Николай Николов.
Относно предложението на КНСБ, да се даде право на лицето, при определянето на индивидуалния коефициент, да избере дали да се включат 3-те най-добри години преди 1997 г Николов коментира така „Направи се опит да се постигне максимално съгласие по предложението на КНСБ – бъдещият пенсионер да избира дали при изчисляването на индивидуалния коефициент при пенсиониране да се включат трите най-добри от последните 15 години преди 1 януари 1997 г. Според експертите на КНСБ, задължителното посочване на трите години преди 1997 г. създава затруднения на бъдещия пенсионер - като например при доказване на стажа. Според данни на НОИ, при отпадане на това изискване ще се повишат пенсиите на 33% на хората, които ще придобият правото на пенсия, което може да доведе до по-високи разходи на НОИ между 5 и 6 милиона лева годишно.“
Повече по темата на http://www.mlsp.government.bg