Позиция на БСК относно мерките в социално-икономическата сфера: Икономиката се нуждае от разумни мерки за възстановяване, а не от популизъм
В обръщение до медиите БСК разпространи позицията си за политическото говорени и реалните възможности за възстановяването на българската икономика.
В текста се казва, че популизъм се наблюдава в три основни посоки:
1.По нататъшно намаляване на вече субсидираните цени на електроенергията за битовите потребители.
Но намалението на енергийните цени фактически субсидира и богатите хора, и хората, които нямат доходи да посрещнат тези плащания. По този начин се засилва социалното неравенство! Решението трябва да се търси чрез: прилагане на компенсаторни механизми само за онези слоеве от населението, за които сметките за енергийно потребление са непосилни; и ревизия на дейността на монополните дружества и регулаторния орган и др. мерки, гарантиращи повече прозрачност и ефективност на енергийната система;
2.Идеи за увеличение на минималната работна заплата.
Всяко административно увеличение на МРЗ, без оценка на въздействието на тази мярка, води до негативни последствия за икономиката.
Видно от данните на Националния статистически институт и Евростат, има пряка корелация между ръста на МРЗ и ръста на безработицата. Факт е, че в периода на криза България изгуби над 400 000 работни места и над 100 000 самонаети, повече от половин милион души са извън пазара на труда, а това означава, че е нараснал броят на лицата, за които социалните фондове трябва да се грижат.
3.Призиви за „солидарност“ от страна на индустрията спрямо населението.
Висшата форма на солидарност са данъците и особено ДДС и акцизите!
Възникват въпросите: Защо само от индустрията се очаква солидарност – къде са фирмите от финансовия сектор и услугите, къде са политическите партии, чиновниците, членовете на общински съвети и пр.? И докога основно индустрията трябва ще поема тежестите на кризата и да покрива щетите, нанесени от недалновидното управление на икономиката?
Целият този популизъм, се казва още в обръщението, води до намаляване на конкурентоспособността на българската икономика, което е в основата на днешната ситуация.
Повече по темата на сайта на БСК- www.bia-bg.com